آهن ربا پیشگیری انتخابات دستگاه قضایی نظارت

آهن ربا: پیشگیری انتخابات دستگاه قضایی نظارت شورای قضایی عماکرد نهادها سازمان های دولتی انتخابات 96

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی علت 3بعدی بودن دنیا هستی کشف شد

تیمی از محققان بین‌المللی در یک تحقیق موفق شدند به این پرسش اساسی که آیا ما دنیا اطراف خودمان را سه‌بعدی می‌بینیم، پاسخ دهند. 

علت 3بعدی بودن دنیا هستی کشف شد

علت 3بعدی بودن دنیا هستی کشف شد

عبارات مهم : انرژی

تیمی از محققان بین المللی در یک تحقیق موفق شدند به این پرسش اساسی که آیا ما دنیا اطراف خودمان را سه بعدی می بینیم، پاسخ دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، یکی از موضوعاتی که بین عوام پذیرفته شده است هست، سه بعدی بودن دنیا هست. ولی این عنوان در تئوری به هیچ عنوان یک اصل پذیرفته شده است محسوب نمی شد و این پرسش مطرح می شود که آیا دنیا چهار، پنج و یا حتی 11 بعد ندارد؟ پاسخ به این پرسش یکی از چالش برانگیزترین مباحث جهت محققان بوده است.

علت 3بعدی بودن دنیا هستی کشف شد

حال تیمی از محققان و فیزیکدانان بین المللی در دانشگاه “وندربیلت”(Vanderbilt) در یک تحقیق پنج ساله به یک نظریه دست یافته اند که توضیح می دهد آیا دنیا اطراف ما سه بعدی است و بعلاوه به بسیاری از سوالات دیگری که بدون پاسخ مانده بودند، پاسخ می دهد و اساس کار آن بر مبنای “تونل شارش”(Flux tube) هست. در فضا به ناحیه ای که خطوط میدان مغناطیسی و انرژی در آن متراکم تر از نقاط پیرامونی است “تونل شارش” می گویند. به علاوه این مناطق دارای رشته های انعطاف پذیری از انرژی هستند که ذرات را در کنار هم نگاه می دارند و در ابتدای خلقت باعث کنار هم قرار گرفتن کوارک ها و آنتی کوارک ها شده است اند تا نخستین جفت در دنیا هستی شکل بگیرد.

تونل های شارش پدیده تازه ای محسوب نمی شوند، ولی فیزیکدانان دریافته اند که با انرژی دهی به آنها می توان بسیاری از سوالات موجود را در رابطه با اینکه آیا دنیا اطراف ما به این شکل دیده می شود، پاسخ داد.

تیمی از محققان بین‌المللی در یک تحقیق موفق شدند به این پرسش اساسی که آیا ما دنیا اطراف خودمان را سه‌بعدی می‌بینیم، پاسخ دهند. 

در روزهای ابتدایی خلقت دنیا یک ابر پرحرارت بی شکل بود که محققان آن را پلاسمای “کوارک-گلوئون” می نامند.

این ابر داغ با داشتن حجم زیادی از ذرات بنیادی در فاصله بسیار کم و متراکم، تونل های شارش متعددی ایجاد کرد که بسیاری از آنها در پی ایجاد تصویر العمل بین ماده و پادماده از بین می رفتند، ولی بعضی از آنها می توانستند مقاومت بیشتری داشته باشند.

زمانی که تونل های شار بتوانند باقی بمانند و ذرات در مسیر درست حرکت کنند، این تونل ها به یک گره تبدیل می شوند که اگر این گره ها به هم متصل شوند و شبکه ای پایدار را تشکیل دهند، به سرعت دنیا اولیه را تشکیل می دهند.

علت 3بعدی بودن دنیا هستی کشف شد

این عنوان یک نظریه قدیمی را نیز تایید می کند که در آن اشاره شده است است که در لحظات ابتدایی هستی در مدت وقت یک تریلیونیوم ثانیه دنیا از اندازه هایی در حدود یک پروتون به یک گریپ فروت رسید و سپس به ابعاد بسیار بزرگی گسترش یافت و این گسترش با سرعت بسیار کمتری همچنان ادامه دارد ولی به دو پرسش در این زمینه پاسخ داده نشد:

1- چه چیزی باعث این گسترش ناگهانی شد؟

تیمی از محققان بین‌المللی در یک تحقیق موفق شدند به این پرسش اساسی که آیا ما دنیا اطراف خودمان را سه‌بعدی می‌بینیم، پاسخ دهند. 

2- آیا سرعت این گسترش به مرور وقت کم کردن یافت؟

زمانی که تیم تحقیقاتی میزان انرژی موجود در گره ها را محاسبه کردند، توانستند به این دو پرسش پاسخ مناسبی بدهند.

علت 3بعدی بودن دنیا هستی کشف شد

” توماس کفارت”(Thomas Kephart) یکی از محققان این پروژه گفت: شبکه تونل شارش هم انرژی مورد نیاز جهت گسترش هستی را فراهم کرده است و هم با بررسی آن می توان علت توقف گسترش هستی را تشخیص داد.

وی افزود: زمانی که دنیا شروع به گسترش کرد، بعد از مدتی شبکه تونل شارش دچار گسستگی شد و به همین علت منبع انرژی که قدرت گسترش را داشت، کم کم نابود شد.

براساس نظریه گره ها، گره ها فقط می توانند در سه بعد وجود داشته باشند و زمانی که جهت ایجاد بعد چهارم در آنها تلاش می شود، به طور کامل از هم می پاشند و نابود می شوند و این به این معنی است که در طی لحظات ابتدایی تونل های شارشی که به گره تبدیل شده است بودند، علاوه بر تامین انرژی گسترش، ساختار ظاهری آن را نیز تعیین کرده اند و به همین علت دنیا سه بعدی شده است است و دیگر ابعاد بسیار ناچیز و تقریبا غیرقابل کشف و رصد شده است اند.

در حالی که این نظریه قطعا جالب هست، هنوز کار در حال پیشرفت هست. محققان می گویند قبل از این که بتوان این ایده را به درستی ارائه کرد، باید آن را توسعه داد تا بتوانند آینده نگری های قابل آزمون در مورد محیط زیست دنیا را انجام دهند.

نتایج این تحقیق در نشریه European Physical Journal C انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: انرژی | محققان | اخبار علمی و آموزشی

علت 3بعدی بودن دنیا هستی کشف شد

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs