آهن ربا پیشگیری انتخابات دستگاه قضایی نظارت

آهن ربا: پیشگیری انتخابات دستگاه قضایی نظارت شورای قضایی عماکرد نهادها سازمان های دولتی انتخابات 96

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آیا قالیباف و رئیسی در مورد برجام دچار فراموشی شده است اند؟

«آقای ظریف هر چقدر هم که توانمند باشد، کل پاریس را هم که با آقای کری قدم بزند، از موضع ضعف نمی تواند گل دیپلماتیک بزند. ما الان مذاکرات را تبدیل کرده ایم به است

آیا قالیباف و رئیسی در مورد برجام دچار فراموشی شده است اند؟

آیا قالیباف و رئیسی در مورد برجام دچار فراموشی شده است اند؟

عبارات مهم : ایران

آیا قالیباف و رئیسی در مورد برجام دچار فراموشی شده است اند؟ / چه کسانی گفتند «ظریف کل پاریس را هم که با کری قدم بزند، نمی تواند گل دیپلماتیک بزند» و «امتیاز جعلی را بعنوان دستاورد طرح کردند»؟

«آقای ظریف هر چقدر هم که توانمند باشد، کل پاریس را هم که با آقای کری قدم بزند، از موضع ضعف نمی تواند گل دیپلماتیک بزند. ما الان مذاکرات را تبدیل کرده ایم به استادیوم آزادی؛ خیل کثیری از استعدادها و توانایی های این سرزمین را که می توانند در برد تیم نقش داشته باشند به تماشاچی صرف تبدیل کرده ایم که یا کف و سوت بزند و یا فحش بدهد و گریه کند. بدتر از این، بسیاری از مدیران کشور هم به تماشاچیان جایگاه خاص تبدیل شده است اند!»

اینها را محمدباقر قالیباف گفته هست. شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران در خاص نامه نوروزی سال ۹۴ در گفتگو با روزنامه خراسان چنین نظری در خصوص مذاکرات هسته ای و محمد جواد ظریف داشته هست. او البته پیشتر و در تبلیغات انتخاباتی سال ۹۲، نگاه دیگری به مقوله سیاست خارجی داشت. او ۷ خرداد ۹۲ در گفتگوی خاص خبری شبکه ۲ گفت: «کجای قانون اجازه می دهد که من بگویم در سیاست خارجی اینگونه تصمیم می گیرم؟ سیاست خارجی تصمیمی است جهت حاکمیت. مگر کسی می تواند بگوید در چهار سال سیاست خارجی را عوض می کند؟ هرکس بگوید اگر بیایم در این زمینه تغییرات عظیمی ایجاد می کنم، مثل بقیه شعارهایشان است.»

آیا قالیباف و رئیسی در مورد برجام دچار فراموشی شده است اند؟

ایده های متضاد آقای شهردار

قالیباف ولی در آستانه انتخابات سال ۹۶ نگاه دیگری به مقوله برجام پیدا کرده هست. این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری که جهت سومین بار در این عرصه حضور پیدا کرده، ۱۱ اردیبهشت ۹۶ در گفتگوی خاص خبری از برجام حمایت کرد و گفت: «برجام، تعهد کشور و حاکمیت است و هیچ دولتی نمیتواند به هم بزند. اگر من توفیق خدمت پیدا کنم، حتما از آن پاسداری می کنم. هر دولتی غیر از دولت فعلی هم بود همین مسیر را طی می کرد آیا که مجموعه ای از نظام و حاکمیت تصمیم به مذاکره داشتند.»

«آقای ظریف هر چقدر هم که توانمند باشد، کل پاریس را هم که با آقای کری قدم بزند، از موضع ضعف نمی تواند گل دیپلماتیک بزند. ما الان مذاکرات را تبدیل کرده ایم به است

البته شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران توضیح نمی دهد چطور در حین مذاکرات یکی از منتقدین شیوه انجام گفتگوهای هسته ای بوده هست. او همچنین به بیلبوردهایی که در حین مذاکرات و همچنین بعد از حصول برجام در انتقاد به دولت و گفتگوهای هسته ای در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران پر شده است بود هم اشاره ای نکرد

رئیسی از برجام چه می داند؟

اما تنها محمدباقر قالیباف نبود که در زمینه برجام نظراتش را عوض کردن داده هست. آقای رئیسی همانطور که روحانی در مناظره دوم به آن اشاره کرد اطلاع چندانی از اوضاع مذاکرات هسته ای نداشت و با گشتن در مطالب قدیمی هم اظهارنظری از ایشان در این خصوص پیدا نمی کنید حتی هنگامی که روحانی از رئیسی می پرسد شما چه اطلاعی از برجام دارید، تنها به گفتن این جمله بسنده می کند: «بنده به واسطه مقالات زیادی که خواندم و جلساتی که شرکت کردم اطلاعاتم از برجام زیاد هست. حتی آن موقع بنده در مورد پرسشها NPT گفتم که آقای روحانی گزارش هایی به ما رسیده! آیا شما در جریان قضیه هستید و آقای روحانی گفت الان وقت نیست و بعدا در فرصتی مناسب صحبت می کنیم.»

مشاورانش از برجام چه می گویند؟ برجام خیانت است یا مایه خفت؟

آیا قالیباف و رئیسی در مورد برجام دچار فراموشی شده است اند؟

اما سعید جلیلی را می توان نماد سیاست خارجی و مشاور برجامی ایشان به شمار آورد. این نامزد دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری بعد از دیداری که با آقای رئيسی داشت رسما از تولیت آستان قدس رضوی حمایت کرده هست. ولی رصد اظهار نظرهای آقای جلیلی در خصوص برجام می تواند به ما یاری کند تا بهتر نظرات دیگر کاندیدای دیگر اصولگرا در زمینه برجام را بشناسیم. سعید جلیلی از روز ابتدای حصول برجام از منتقدین درجه یک آن بوده هست. این مخالفت در جریان بررسی توافق هسته ای در کمییسیون خاص برجام در مجلس قبلی شدت گرفت.

سعید جلیلی ۱۶ شهریور ۹۴ در این خصوص در مجلس گفت: «در «برجام» حتی از حقوق تصریح شده است در توافق ژنو هم عقب نشینی شده است است» جلیلی همچنین اشاره کرد: «مطابق بررسی که ما داشتیم جمهوری اسلامی از حدود 100 حق مسلم خود در برجام و اسناد زمینه صرف نظر کرده است.»

«آقای ظریف هر چقدر هم که توانمند باشد، کل پاریس را هم که با آقای کری قدم بزند، از موضع ضعف نمی تواند گل دیپلماتیک بزند. ما الان مذاکرات را تبدیل کرده ایم به است

مذاکره کننده پیشین هسته ای کشورمان همچنین ۲۳ شهریور ماه در مجلس مدعی شده است بود: «هدف مهم مذاکرات که لغو تحریم ها بود هم حاصل نشده است»

وی همچنین در 19 آبان گفته است: «امتیاز جعلی” که در آلماتی پذیرفته نشد ولی در برجام به عنوان “دستاورد” مطرح شد»

آیا قالیباف و رئیسی در مورد برجام دچار فراموشی شده است اند؟

اما از میان نزدیکان حجت الاسلام ولمسلمین رئییسی، تنها سعید جلیلی نیست که چنین نگاهی به برجام دارد. مسعود میرکاظمی وزیر نفت دولت احمدی نژاد و یکی از اعضای ارشد ستاد رئیسی پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت گفت: «وزیر امور خارجه «ظریف» گفته بود اگر توافق نشود، دیگر رأی نمی آوریم. باید این فرد محاکمه شود آیا که منافع ملی را به منافع حزبی می فروشد.»

اما این تمام انتقادات نزدیکان آقای رئیسی به برجام نیست. علی نیکزاد، وزیر مسکن دولت احمدی نژاد و مدیر ستاد آقای رئیسی ۱۳ اردیبهشت در همایش حامیان کاندیداتوری تولیت آستان قدس می گوید: «متأسفانه برجام چیزی جز خفت و ذلت جهت ملت کشور عزیزمان ایران نداشت؛ برجام یک پیمان حقوقی بوده که مقام اجرایی با اذن مقام معظم رهبری آن را اجرا می کند و ایشان موافق مذاکرات هسته ای نبوده اند و می فرمودند من به این مذاکرات خوش بین نیستم و متأسفانه عزت کشور عزیزمان ایران و ایرانی به فنا رفت.»

با این وجود، ابراهیم رئیسی ۱۵ اردیبهشت ۹۶، در دومین مناظره زنده تلوزیونی موضعی دیگری در خصوص برجام می گیرد. «بنده اعلام می کنم هر دولتی که سر کار بیاید باید به این تعهد «برجام» وفادار باشد. ما حتما جهت دیپلمات ها و کسانی که در این عرصه زحمت کشیدند ارزش قائلیم.»

این تناقض مواضع در خصوص عنوان برجام از سوی مردها رئیسی و قالیباف باعث شد، روحانی به این عنوان تصویر العمل نشان دهد. «وقتی ترامپ آمد همه شما خوشحالی کردید و گفتید که برجام را پاره می کند. اگر توافق مورد قبولتان است آیا در وقت مذاکرات آن همه بیلبورد زدید و بعضی ها حرف های نامربوطی به مذاکره کنندگان زدند» اسحاق جهانگیری هم در بخشی از صحبت هایش به این عنوان اشاره کرد. «در بیلبوردها جهت خالی کردن دل ظریف و یارانش چه تهمت هایی زده نشد ولی امروز همان افراد با برجام تصویر یادگاری می گیرند.»

هم فحش به برجام، هم تمجید از آن

به نظر می رسد، نامزدهای اصولگرای ریاست جمهوری به دو علت چنین مواضع متفاوتی را در خصوص برجام اتخاذ کردند. از یکسو آنها می دانند، برجام بزرگ ترین دست آورد دولت روحانی بوده و حمله کردن به آن می تواند، فضا را جهت دفاع بهتر روحانی فراهم سازد. در نتیجه آنها با تایید برجام، عملا این وقت ایده آل را از روحانی می گیرند. از سوی دیگر افکار سنجی جامعه نشان می دهد، بخش اعظم جامعه ایران، حامی برجام هستند و حمله به آن می تواند رای سوز باشد. همانطور که رویکردهای رادیکال سعید جلیلی در سیاست خارجی در دوره قبل باعث شد، گرایش چندانی در میان افکار عمومی نسبت به او وجود نداشته باشد، در این دور، آنها تصمیم گرفته اند، دست کم در کلام و حداقل در پخش زنده، از آن وجه سخن نگویند، از برجام تعریف کنند و از تعامل سازنده (که مدل اختصاصی هاشمی – روحانی) بوده است هم حمایت نمایند.

اخبار سیاسی – انتخاب/سعید جعفری

واژه های کلیدی: ایران | خارجی | سیاست | ایرانی | قالیباف | مذاکرات | میتواند | دولت روحانی | مذاکرات هسته ای | محمدباقر قالیباف

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs